רואה חשבון                                    072-3935236

 
 
 



יובל המבולבל והמע"מ
 

דף הבית >> יובל המבולבל והמע"מ
יובל המבולבל וחוק המע"מ החדש רואה חשבון מאמרים נבחרים
 
 
 
 הסבר על יובל המבולבל והמע"מ באדיבות אתר התמ"ת
 
   

שאלות ותשובות בנושא מע"מ על בסיס מזומן
 
 
 
בעל עסק, איך תדע האם התיקון לחוק המע"מ מאפשר לך מהיום לעבור לשיטת התשלום מע"מ על בסיס מזומן?
 
  1. אם אתה עסק בתחום השירותים (אתה לא מוכר סחורה, אלא שירות ובכלל זה עסקאות אשראי והפקדת כסף) והמחזור השנתי שלך אינו עולה על 15 מלש"ח – מהיום החוק מחייב את הלקוחות שלך לקבל חשבונית מס רק לאחר ביצוע התשלום.
 
  1. אם אתה עסק יצרני (הפקה, הרכבה, השלמה, מיון ואריזה כשאינם פעילויות נלוות למסחר או לשירות ולרבות  ייצור מוצרים מחומר גלם של אחר) והמחזור השנתי שלך נמוך מ-1.95 מלש"ח – גם אתה מהיום יכול להתחיל להנפיק חשבוניות מס רק לאחר שקיבלת תשלום בגין אותה עסקה! 
 
 
שאלה:
  • האם צרכים לקבל אישור מיוחד ממע"מ שמאפשר לנו להפיק חשבונית עסקה ?
    אציין כי אנחנו עומדים בקריטריון של תשלום על בסיס מזומן.
     
תשובה:
  • אין צורך באישור מיוחד על השינוי מכיוון שהשינוי הוא בחוק. במידת הצורך אפשר להפנות את הלקוח לחוק מס ערך מוסף, סעיף 47 (א1): "על אף האמור בסעיף קטן (א), הקונה לא ידרוש חשבונית מס כאמור באותו סעיף קטן קודם לתשלום התמורה או חלקה, לפי העניין, אם המועד לחיוב במס בשל העסקה חל עם קבלת התמורה ועל הסכום שהתקבל."
 
שאלה:
  • אני נהג מונית עם מחזור עסקי של 30000 עד 40000 שח לחודש, האם אני יכול לשלם את המע"מ לאחר קבלת הכסף?
 
תשובה:
  • הזכאות לתשלום מע"מ על בסיס מזומן נמדדת על פי מחזור שנתי: נותני שירותים עם מחזור של עד 15 מיליון ש"ח, ועסקים יצרניים עם מחזור עסקים של עד 1.95 מיליון ₪. במקרה שלך, אתה נמנה על קבוצת העסקים שיכולים לעבוד על בסיס מזומן ולהוציא חשבונית מס עם קבלת התמורה.

שאלה:
  • הרעיון מצוין אבל לא מעשי! אני ספק של ארגון ציבורי גדול מאד, הם לא מוכנים לקבל חשבונית עסקה אלא רק חשבונית מס והתשלום? כמובן אחרי 90 יום !
 
תשובה:
  • לאחר התיקון בחוק, דרישה מוקדמת לקבלת חשבונית עסקה אינה חוקית ומהווה עברה פלילית . אנחנו מעריכים שבתוך זמן קצר רוב העסקים והרשויות הציבוריות יבינו את ההשלכות החוקיות של דרישת חשבונית מס ויפעלו על פי החוק.
 
שאלה:
  • אם אני נותן שירות ללקוח, הוצאתי חשבונית עסקה על כל הסכום, והלקוח משלם לי בכרטיס אשראי ב-12 תשלומים. מתי אני צריך להוציא חשבונית מס?  
 
תשובה:
  • הוצאת חשבונית המס ותשלום המע"מ יהיו כל פעם על סכום המזומן, כך שאחרי כל תשלום שאתה מקבל בפועל עליך להוציא חשבונית מס ולדווח למע"מ על אותו תשלום. בדוגמה שנתת, מדובר על 12 חשבוניות מס. כמובן שזכותך גם לפשט את ההליך ולנהוג כפי שנהגת לפני השינוי: לתת חשבונית מס (במקום חשבונית עסקה) על כל הסכום. אפשר גם לאמץ פתרונות ביניים, לדוגמה, להוציא חשבונית מס כל רבעון, על התשלום החודשי ושני התשלומים הבאים. בכל מקרה, הוצאת חשבונית מס מראש, באופן מרוכז, על מספר תשלומים היא זכותך ואסור ללקוח שלך לדרוש זאת ממך.
 
שאלה:
  • מתי צריך לתת קבלה?
 
תשובה:
  • קבלה ללקוח היא אישור על קבלת התשלום בפועל. עסקים רבים שעובדים על בסיס מזומן משלבים חשבונית מס וקבלה במסמך אחד. 
 
שאלה:
  • האם תשלום במזומן נכון גם לחברות? חברה בע"מ רגילה?
 
תשובה:
  • גם חברה בע"מ יכולה לדווח על בסיס מזומן - כל עוד זאת חברה נותנת שירותים עם מחזור של עד 15 מיליון ₪, או חברה יצרנית עם מחזור של עד 1.95 מיליון ₪.
     
שאלה:
  • האם שותפות של 2 אנשים גם נכללת בהסדר המע"מ על בסיס מזומן?
 
תשובה:
  • החוק חל גם על שותפות. צורת ההתאגדות אינה קובעת אלא אופי העיסוק עצמו. אם תחום העיסוק הוגדר בחוק מע"מ או בתקנות מע"מ כבסיס מזומן אז העוסק עצמו, גם אם מדובר בשותפות, יכול לדווח על בסיס מזומן.
 
שאלה:
  • מה פירוש חשבונית עסקה איפה מוציאים או מקבלים חשבונית כזו?
תשובה:
  • חשבונית עסקה מדפיסים בבתי דפוס שמדפיסים חשבוניות מס והן נראות כמו חשבוניות מס, רק שבכותרת שלהן רשום "חשבונית עסקה" ולא "חשבונית מס". פנקס של חשבוניות עסקה צריך להיות ממוספר במספור עוקב של החשבוניות, בדומה לפנקס חשבוניות מס. אפשר לרשום על חשבוניות העסקה הערה, שהעסק ראשי לדווח מע"מ על בסיס מזומן.
     
שאלה:
  • בכל מקום שאתם מדברים על מחזור, כגון "עסקים עם מחזור עסקים של עד 15 מליון" האם הכוונה למחזור שנתי או למחזור חודשי?
 
תשובה:
  • המחזור בכל מקום הוא שנתי לשנה הקלנדרית הקודמת.
     
שאלה:
  • מתי צריך להוציא חשבונית מס?
 
תשובה:
  • לכל המאוחר לאחר 14 יום מהמועד בו התשלום התקבל בפועל יש להוציא חשבונית מס.
     
שאלה:
  • האם החוק תקף גם לצד המשלם? כלומר האם חברה לא יכולה להגיש חשבונית ולהזדכות על המע"מ במידה והיא לא שילמה את הכסף למנפיק החשבונית?
 
תשובה:
  • החובה היא דו כיוונית, וחלה גם עליך במקרה בו אתה הלקוח. 
     
  • 072-3935236

 


שאלות ותשובות מתוך אתר תמ"ת
 
 
ochenfinance@gmail.com | טלפון : 072-3935236
 
 
השיא - מערכות שיווק לעסקים