רואה חשבון                                    072-3935236


 
 
 רואה חשבון-סימנים למשבר
 

סימנים למשבר

סימנים ראשונים

 

לאחר שקצת פירטתי את נושא חשיבות מערכות הבקרה של הבנקים, כתבה זו תעסוק בסימני משבר שבעל עסק רואה אך אינו מבין/מאמין/מפנים ובוחר להתעלם/להדחיק/למצוא אשמים וכו'.

שלב א'

החברה לא מצליחה לשלם לעובדים את המשכורת החודשית במועד כלומר עד העשירי לחודש ובנוסף החברה לא מעבירה את התשלומים הפנסיוניים כחוק לחברות הביטוח וקרנות הפנסיה.

לעיתים בעל העסק יסביר לעובדים שעקב תזרים מזומנים קשה הוא נאלץ לשלם להם את המשכורות החודש באיחור והא מקווה שבחודש הבא יוכל לשלם להם במועד. בדרך כלל בעל העסק מתבייש לכנס את העובדים ולאמר להם את האמת ויעדיף להתחמק מהם ולתת להם לרדוף אחריו בשאלה מתי תועבר המשכורת ויעביר להם את המשכורות במספר תשלומים במהלך החודש.

היות והאדם הוא יצור סתגלן, העובד שרוצה לשמור על מקום העבודה שלו למרות אי העברת משכורתו במועד יתרגל לקבל את משכורתו באיחור.

הבעיה היא שאי תשלום במועד חושף את בעל העסק בפני תביעה בבית דין לעבודה בגין הלנת שכר וחמור מכך, אי העברת תשלומים לביטוחי מנהלים וקרנות פנסיה הינה עבירה פלילית שבגינה עלול בעל העסק להישפט , לקבל קנס כספי גדול מאד ואף להפוך לתיק פלילי הכולל מאסר על תנאי או עבודות שירות.

 

הפיתרון:

אם אתה רואה שהסימן הזה מגיע, עצור!!!!!

המצב עדיין לא קשה ולא חמור, יש מקום לתיקון ויש מצב לשיפור.

מה שעל בעל העסק לעשות בשלב זה הוא לשבת עם היועץ הכלכלי שלו או רואה החשבון של החברה ולבדוק את מבנה השכר, האם אין אבטלה סמויה או אף גלויה, האם המשכורות תואמות את ביצועי החברה, האם ישנם מקבלי שכר גבוה אשר אינם תורמים ישירות לחברה אלא ברבות השנים נוצרו תפקידים ומעמדות שזה הזמן לתקן אותם, האם מנהלי המכירות מגיעים לביצועים הנדרשים מהם, האם מחלקת השירות או התפעול עובדת בצורה יעילה, האם מצבת עובדי המשרד אכן נחוצה במצב הנוכחי.

מנסיוני, כאשר חברה מגיעה למצב קשה ביותר כל השאלות הללו נשאלות ותמיד התשובות להן הינן צמצומים בכח אדם, או הקטנת משכורות הבסיס והגדלת המשכורות על בסיס אחוזים ממכירות, מנהלים שלא מתפקדים נשלחים הביתה, ובדר"כ בעל העסק לוקח על עצמו יותר ויותר אחריות על תהליכים וביצועים בחברה.

אז אם כל זה יכול לקרות כשהמצב מאד קשה, מדוע לא לעשות זאת כשרק מתחיל להיות לחוץ?

הסיבה כמעט תמיד היא הקיבעון וחוסר היכולת או חוסר הרצון להתמודד עם שינוי, כמעט תמיד יעדיף בעל עסק שלא להתמודד עם כל מה שפירטתי לעיל וינסה להסתדר עם כח האדם הקיים בעוד שבפועל עליו לקבל החלטות קשות ומיידיות.

ברוב המקרים, אם מבצעים את הפעולות שפירטתי ישנו סיכוי גדול מאד לעסק לעצור את הידרדרות המצב ולייצב את החברה כבר בשלב זה.

לסיכום, להלן פעולות הכרחיות:

בחינת מערך השכר

בדיקת משרות מיותרות

שיפור ביצועי מערכת המכירות

תגמול שונה לאנשי המכירות

צמצום אנשי מטה

לקיחת אחריות של בעל העסק על התהליכים וביצוע בפועל

 

 

אל תחכו למשבר צרו קשר כבר עכשיו וקבלו את היעוץ המתאים עבורכם.


 

 
ochenfinance@gmail.com | טלפון : 072-3935236
השיא שיווק -בניית אתרים
שיווק ,קידום, בגוגל ופייסבוק