רואה חשבון                                    072-3935236


 
 
 רואי חשבון-תזרים מזומנים לקוי?
 

דף הבית >> מאמרים >> רואי חשבון-תזרים מזומנים לקוי?

תזרים מזומנים לקוי

כמו שאמרתי בכתבות הקודמות שלי, בשלבים הראשונים של המשבר הרבה יותר קל לטפל בכל בעיה כאשר היא עדיין קטנה ואינה חלק ממכלול בעיות שמעיקות על העסק.

בשלב ראשון יש לשבת עם רואה החשבון של העסק או עם יועץ עסקי ולבנות את התקציב החודשי של העסק.

התקציב צריך לכלול את ההוצאות החודשיות הקבועות ותאריכי התשלום בהם יש לבצע את התשלומים השונים, חלוקה להוצאות שכר ונלוות, הוצאות שכירות ואחזקה, הוצאות דלקים ורכבים ושאר הוצאות חודשיות קבועות שאינן תלויות בהיקף המכירות של העסק.

לאחר סיום ניתוח ההוצאות החודשיות הקבועות, יש לבדוק ולנתח את ההוצאות המשתנות כגון רכישות מספקים בארץ והחו"ל, רכישות ישירות למלאי או רכישות עבור פרוייקטים ספציפיים. לאחר הבדיקה יש להחליט מהו הסכום החודשי המכסימלי שיש לשלם לספקים בכל חודש ולהקפיד שלא לעבור את הסכום החודשי.

שלב הבא הוא בדיקת מבנה האשראי של הספקים - האם יש לשלם במזומן מראש (בעיקר ייבוא) או ניתן לקבל תנאי אשראי של מספר חודשים אשר יקלו בשלב זה על התזרים הלחוץ.

שלב הבא הוא שיקים דחויים - לא להוציא שיקים דחויים לספקים בשום מקרה!!!!!!!

הבעיה הגדולה ביותר היא להתמודד עם שיק דחוי של ספק שמגיע לבנק ביום שאין מספיק כסף לכיסוי השיק מה שעלול לגרום ללחץ לא סביר על מנהל העסק, ולשבור את הראש כיצד מגייסים כסף לתשלום השיק שניתן לפני מספר חודשים.

היות ובארץ, רוב הספקים דורשים ומקבלים שיקים דחויים ומפקידים אותם מיד בבנק לצורך גיבוי לבטחונות בחשבון הבנק שלהם, הספקים ילחצו על בעל העסק לקבל ממנו שיק דחוי גם אם תאריך התשלום חורג ממסגרות האשראי שסוכמו על הספק.

בשלב זה על בעל העסק להתמודד עם לחצים אדירים מהספקים שלו לקבל ממנו שיקים דחויים ואם הוא יצליח לעמוד בלחץ אזי חלק גדול ביותר מהלחצים היומיים בניהול עסק יימנעו ממנו כיון שיעביר תשלום לספק רק כאשר יש כסף בחשבון באותו רגע לכיסוי השיק.

שלב הבא הוא הקדמת גבייה מלקוחות - היות ובעל העסק הוא גם ספק עבור לקוחותיו, יש להניח כי הלקוחות שלו ייקראו את הכתבה הזו ולא ישלמו לו בשיקים דחויים מהסיבות שמניתי לעיל.

כאן יש מקום לשבת עם הלקוחות ולתאם איתם ציפיות לגבי היקף הפעילות החודשי הצפוי ובהחלט יש מקום להציע ללקוח הנחה קטנה על הקדמת תנאי אשראי ולנסות ולקבל ממנו שיקים דחויים.

לצורך כך, יש לדעת כיצד לדבר עם הלקוח והיכן יש ללחוץ ומתי - תמיד עדיף שבעל העסק יפעיל את התותחים הכבדים בעצמו ולא ייתן לעובדים לעשות זאת כדי לשמר את יחסי לקוח/ספק באיכות טובה.

 

בכתבה הבאה אציג מבנה קלסי של תזרים מזומנים יומי/שבועי/חודשי

 

אל תחכו למשבר תזרים מזומנים צרו קשר כבר עכשיו וקבלו את היעוץ המתאים עבורכם.

 

 
ochenfinance@gmail.com | טלפון : 072-3935236
השיא שיווק -בניית אתרים
שיווק ,קידום, בגוגל ופייסבוק